
Malaga i adventstid
8 december 2022, 5 dagar
Resan är genomförd
En annorlunda storstadsresa
En trevlig adventsresa till en av Europas mest expansiva och spännande städer. Frågar man spanjorerna var de helst vill bo om de fritt får välja blir svaret Malaga. Kanske för att här råder Europas bästa klimat men här återfinns också ett rikt kulturutbud, en charmig stadskärna, många museer, långa stränder, ja listan kan göras lång. Under vår resa är staden julpyntad och julmarknaderna pågår som bäst.
Dagsprogram
Dag 1, 8.12 torsdag
Mariehamn - Arlanda - Malaga
Vi reser med morgonbåten från Eckerö och serveras sjöfrukost ombord. Vår buss tar oss från Grisslehamn till Arlanda. Norwegians reguljärflyg avgår kl. 14.40. Framme i Malaga är vi kl. 19.00. Kort transfer till vårt centralt belägna 4-stjärniga Sellés i Malaga. Efter incheckning och lite vila, tar reseledaren oss med på en promenad då vi också besöker någon restaurang.
Dag 2 - 4, 9-11.12
Fredag - söndag i Malaga
Välkommen till ”Paradisets huvudstad” som poeten Vincente Aleixandre skaldade. Vi bor centralt med gångavstånd till de flesta sevärdheterna. Första dagen gör vi en omfattande stadspromenad med svenskspråkig lokalguide, under vilken vi verkligen lär oss hitta i staden. Varje dag föreslår reseledaren olika halvdagsaktiviteter där sedan eftermiddagarna är fria.
En dag promenerar vi upp till borgen Castillo de Gibralfaro och Morernas Alcazaba. Härifrån belönas vi med vidunderlig utsikt över Malaga och Medelhavet. En dag botaniserar vi på marknaderna i Malaga. Vi utforskar också Botaniska trädgården och strandpromenaden. En oförglömlig upplevelse blir ljud- och ljusshowen på huvudgatan Larios. Malaga har många fina museer som Carmen Thyssen, Flygplansmuseet, Bildmuseet, Glas och Kristallmuseet m.fl. Malaga erbjuder även förmånlig shopping, bland annat kan man besöka det stora fina varuhuset ElCortengles.
Vi gör också kvällspromenader då vi njuter av juldekorerade gator och torg. Vi missar heller inte att besöka tapasbarer och flamencorestauranger. Varmt välkomna med på en annorlunda storstadsresa.
Dag 5, 12.12 måndag
Malaga - Mariehamn
Vi åker från hotellet kl. 07.15 till flygfältet. Norwegian avgår kl. 09.30 med ankomst till Arlanda kl. 13.50. Gemensam bussresa till kvällsbåten som vi åker hem till Åland med. Feliz Navidad y adiós.
Se video från ljud- & ljusshowen i Malaga
Hotell under resan
Salles Hotel Malaga Centro
Calle Mármoles 6
29007 Malaga
Hotellets hemsida
På hotellet finns:
Bar/lounge, frukostmatsal och fitnesscenter.
Alla rum är moderna med bad/dusch wc, minibar, kylskåp, kaffe- & tebryggare, 32-tums satellit TV, safe, air conditioning och gratis wi-fi.
Resans pris
690 euro del i dubbelrum
I priset ingår
Bussresa Åland – Arlanda t/r
Båtresor Åland – Sverige
Flygresa Stockholm - Malaga med Norwegian t/r
4 övernattningar på 4-stjärnigt hotell
5 frukost
Reseledare under hela resan






